Hindistan Gezisi Öncesi Bilinmesi Gerekenler

Hindistan gezi planları yapan herkesin kafasında genellikle deli sorular oluyor. 😊 Ortam nasıl, hava kaç derece, ne giymeliyim, valize ne koymalıyım, temizlik açısından sıkıntı yaşar mıyım, yiyecek bir şeyler alsam mı… liste uzayıp gidiyor. Bu çıkmaz ve sonsuz soruların hepsini bende seyahat öncesi yaşadığım için kendi deneyimlerimden yola çıkarak Hindistan gezisi öncesi neleri bilmek gerekir konusunu açıklamaya çalışacağım.

 

Hindistan'a Gitmeden Önce Bilinmesi Gerekenler
Mumbai – Hindistan

Hindistan’a Gitmeden Önce Bilinmesi Gerekenler Nelerdir?

Hindistan Hakkında Genel Bilgiler

 • Hindistan’ın yüz ölçümü: 3.287 milyon km² ‘dir. En büyük 7. ülke olarak sayılmaktadır.
 • Hindistan Nüfusu: Dünyanın en büyük ikinci nüfusuna sahip olan ülkedir. Nüfus 2018 verilerine göre yaklaşık 1,353 milyardır.
 • Hindistan’ın başkenti: Yeni Delhi’dir. Diğer en önemli ve en büyük şehirlerinden bir diğeri ise Mumbai’dir.
 • Hindistan para birimi ise Rupee (Rupi)’dir. 1 Rupi; 0.10 TL değerindedir (2021 rakamları)
 • Hindistan’da 1600’den fazla farklı dil konuşuluyor. O nedenle birbirini anlamayan iki Hintli gördüğünüzde şaşırmayın. Ülke geneline İngilizce oldukça hakim, ne de olsa eski bir İngiliz sömürgesi. O nedenle İngilizce konusunda sorun yaşamıyorsunuz. Sadece İngilizce aksanları biraz farklı, çok hızlı konuşuyorlar anlamakta zorlanabilirsiniz. Hintli İngilizcesi diye bir şey. 😊
 • İlk önce Hindistan’ın daha önce gittiğiniz hiç bir ülkeye benzemediğini söylemek istiyorum. Dünya’nın en renkli ve en kalabalık 2. ülkesine gideceksiniz. Hem alışkanlıklar, kültür hem de yaşam tarzı alışık olduğunuzun çok ötesinde. Bu nedenle bunun bilincinde olarak gezi planı yapmakta fayda var.
 • Yanınızda götüreceğiniz parayı $ olarak almaya çalışın. Ancak çok fazla nakit para taşımamakta fayda var. Günde 2 $ kazanan insanların yaşadığı bir yerde günlük 30 $ harcamak bile imkansız. Tabi ki bu biraz da tatil anlayışına bağlı bir durum. Eğer en lüks yerlerde yemek yer, en lüks otellerde kalmayı tercih ederseniz günlük harcanan miktar 30 $ ‘ın çok üzerine çıkacaktır. Kredi kartını da özellikle otel, restaurant gibi güvenilir yerler dışında kullanmamaya çalışın. Malum, kredi kartının kopyalanması ile ilgili sorunları Dünya’nın dört bir yanından sıkça duyuyoruz.
 • Genellikle pasaport ve cüzdanınızın olduğu çantayı çapraz bir şekilde önünüzde tutarak gezmeye çalışın. Bu sadece Hindistan için değil tüm ülkelerde geçerli. Güzel geçireceğiniz tatil bir anda kabusa dönüşmesin.
 • Gitmeden Hint kültürü, yaşam tarzları, inançları ve benzeri önemli konular hakkında bilgiler edinmek faydalı olabilir. Benim küçük bir not defterim var öncesinde gideceğim yer ile ilgili tüm detayları oraya not alıyorum. Sonradan notlarımı okumak bana ayrı bir keyif veriyor.
 • Hindistan ile ilgili genel bilgileri buradan okuyabilirsiniz.

Hindistan’da Temizlik

 • Düşünmeniz gereken ilk konu aslında sağlık. Bu nedenle gitmeden önce mutlaka bir sağlık sigortası yaptırmak gerekli. Vize alırken kimse sağlık sigortasını sormuyor ama yaptırmak önemli. Unutmayın alışık olduğunuzun çok ötesinde bir ortama gireceksiniz.
 • Hindistan’dan döndükten sonra en çok Hindistan pis miydi? sorusu ile karşılaştım. Evet yolun ortasından sürekli inekler geçiyor, evet her yerde tezek ve koku var. Ama bu sizi etkileyecek kadar değil. Çok abartılacak kadar pis olduğunu düşünmüyorum. Ancak şu da bir gerçek; evet bizim temizlik anlayışımızdan oldukça farklı bir yer. Ama Hindistan gezisi planlayanlar için şunu gönül rahatlığı ile söyleyebilirim ki sizi zorlayacak kadar bir temizlik sorunu yok.
 • Peçete ve ıslak mendil bulmakta zorlanabilirsiniz. Bizler alışmışız tabi ki her şeyi ıslak mendil ile yapmaya, hatta bir ıslak mendil ile hem elimizi, hem masayı hem ayakkabımızı silmeye… 😊 Bu alışkanlığımızdan dolayı çantada mutlaka ıslak mendil, kolonya ve peçete bulundurmaya çalışın.
 • Hindistan’da evlerin %50’sinden fazlasında tuvalet bulunmuyor. Milyonlarca insan her gün dışarıda tuvaletini yapıyor. Bu nedenle de sokaklarda çok sayıda umumi tuvaletler mevcut. Bazıları devlet tarafından kabin şeklinde yapılmış ve ücretsiz, bazıları ise özel işletmeler tarafından ücretli işletiliyor. Burada çok berbat bir deneyimimden bahsetmek isterim. 😊 Klasik bir turist olarak oteli akşamdan akşama sadece uyumak için kullandığım için tüm günü dışarıda geçirenlerdenim. Bu nedenle bir gün ücretli olan umumi tuvaletlerden birini kullanmak zorunda kalmıştım;  ücretli olanlar nispeten daha iyidir düşüncesi ile… Asla ve asla kullanmayın! Ben hayatımda bu kadar kötü ve pis olanı ile daha önce Türkiye’de dahil hiç bir ülkede karşılaşmadım. Tek tavsiyem tuvaleti olan restaurant ya da kafeleri seçmeye çalışın. 😊
 • Bir diğer önemli konu ise; sivrisinekler. Tabi ki gittiğiniz bölgeye göre değişkenlik gösteriyor ancak yine de valize bir sivrisinek ilacı atmak kimseyi zorlamaz diye düşünüyorum.
 • Kullandığınız ve kullanma ihtimalinizin olabileceğini düşündüğünüz tüm ilaçları (ağrı kesici, mide ilaçları, kas gevşetici vb.) götürmeyi unutmayın.
 • Eğer Delhi’ye gidiyorsanız yanınızda maske bulundurmaya çalışın. Burada hava kirliliği oldukça yoğun. 2020 verilerine göre Hindistan hava kirliliği sıralamasında 3. sırada yer alıyor. Söylenenlere göre; Delhi’de bir gün nefes almak 50 adet sigara içmeye eşitmiş. Gerçekten korkunç bir oran.

Hindistan’da İklim & Hava Durumu

 • Hindistan uzunlamasına bir coğrafi konuma sahip olduğu için enlem farklılıklarına bağlı olarak kuzey ve güney arasında iklim farklılıkları da görülmektedir. Kuzeyde Himalaya Vadileri ılıman bir iklime sahipken, güney kesimi tropikal iklime sahiptir.
 • Muson iklim bölgesinde bulunmasından dolayı Hindistan Muson yağmurlarına maruz kalmaktadır. Muson yağmurları Mayıs ayının sonlarına doğru başlar ve Temmuz ayında etkisini iyice arttırır.
 • Haziran ayında orta ve güney Hindistan’da sıcaklık 40-45 derecelere kadar yükselir. Ben Kasım ayında gittiğim için oldukça iyi bir döneme denk geldim.
 • En ılıman dönemde gitseniz bile hava sizi bunaltacak kadar sıcak olacak. Düşünün ki Temmuz ayında Antalya’dasınız. Bu nedenle en önemli şey bol ve rahat kıyafetler seçmek olacaktır. Valizinizi buna göre hazırlamaya çalışın. Özellikle bol salaş pantolonlar kurtarıcınız olacaktır. Mini şortlar ve mini etekler ile rahat edemeyebilirsiniz.
 • Güneş kremi, güneş gözlüğü ve şapka mutlaka ama mutlaka hep yanınızda olsun.

Hindistan’da Yemek Kültürü

 • Hindistan yemek kültürü açısından oldukça gelişmiş bir ülke. Dünyada üretilen baharatların %70’i Hindistan’dadır. Çok çeşitli baharatları ve farklı yemekleri var. Burada dikkat edilmesi gereken konu ise; sokak yemekleri. Özellikle mide problemleri çok sık yaşıyorsanız ve hassas bir mideye sahipseniz asla sokaklarda satılan yiyecekleri denemeyin. Çoğunlukla ambalajlı ürünleri ve restaurant yemeklerini tüketmeye çalışın. Kullanılan yağ ya da baharatlar ağır gelebilir ve tatiliniz bir eziyete dönüşebilir.
 • Yemeklere hemen alışamayabilirsiniz o nedenle valizinizde yer varsa en azından ilk günü kurtaracak kadar abur cubur götürebilirsiniz. Siz yemeseniz de çikolataları çocuklara dağıtarak onları mutlu etmeyi deneyebilirsiniz. Ben özellikle getto bölgelerine gittiğimde çantamda onlarca çikolata getirmediğim için pişman olmuştum. Yok ben farklı yemekler denemek istiyorum ve midem de alışkın diyorsanız o zaman yanınıza hiç bir şey almanıza gerek yok, Hint yemeklerinin keyfini çıkarabilirsiniz. Ancak baştan belirtmek isterim ki yemekler oldukça acı ve baharatlı. Garsona baharatlı istemiyorum demeniz bir şey değiştirmiyor yine sonuç baharatlı oluyor. 😊 Naan isimli lavaş ekmeklerini mutlaka ama mutlaka denemelisiniz.
 • Sokakta denediğim tek lezzet; şeker kamışı suyu içmek oldu. Tadı için ne iyi ne de kötü diyemem ama denenmeli mi? Kesinlikle denemelisiniz.

Hindistan Gezi Notlarım

Burada Hindistan notlarım diye bahsettiğim her maddeyi tek tek deneyimledi. Bu nedenle gidecek olanlara küçük birer  ön izleme olacaktır;

 • Hindistan’da pazarlık yapmak çok ama çok önemli. Günlük hayatın demir başı diyebilirim. Bir şey alacaksanız size söylenen fiyatın ürünün ederinin x5 katı olduğunu aklınızdan çıkarmayın. O nedenle sonsuza kadar pazarlık yapın ve asla size söylenen fiyatı kabul etmeyin. Hatta bu çok pahalı başka yere bakarım diyerek arkanızı dönün; inanın arkanızdan seslenip söylediğiniz fiyatı kabul edecekler. Bu da küçük bir tiyo olsun. 😊
 • Çoğu yerde taksi kullanmak durumunda kalacaksınız. Ya taksimetreyi açtırın ya da baştan gideceğiniz noktanın fiyatını öğrenip pazarlık yaptıktan sonra kabul ederek binin. Hiç bir şey konuşmadan bindiğinizde inanılmaz yüksek fiyatlarla karşılaşabilirsiniz.
 • Tapınakları mutlaka mutlaka ziyaret edin. Hayatınızın en farklı deneyimi olacaktır. Tapınak girişinde ayakkabılarınızı çıkarıp girişte bırakmanız gerektiğini hatırlatmak isterim. O nedenle terlik, sandalet gibi hemen çantanıza atabileceğiniz tür de tercihler yapmanız en doğrusu olacaktır eğer kapıda ayakkabılarınızı bırakmak istemiyorsanız. Elinizde taşıyarak girmenize asla izin verilmiyor. Pahalı ayakkabılar giyilmemesini tavsiye ederim.
 • Her Madam diye seslene dönüp cevap vermeye çalışmayın. Size seslenen var ise ya bir şey satmaya çalışıyordur ya da selfie çektirmek istiyordur. Hindistan’da özellikle turistler ile fotoğraf çektirmek oldukça popüler. Neden diye sormayın gerçekten asla anlayamadığım bir konu… 😊 Genci, yaşlısı, kadını, erkeği, çocuğu hepsi ama hepsi sizle fotoğraf çektirme yarışına giriyor nedense. Sanırım kıyafet, tarz ve görünüş olarak çok farklı geliyorsunuz onlara.  İlk gittiğim gün her ‘madam madam please selfie’ diyen ile fotoğraf çektirdim ama bir süre sonra baktım ki bunun sonu yok. Binlerce insan var ve ben herkese cevap vermekten o anı yaşayamıyorum. O nedenle bir süre sonra hiç cevap vermemeye hatta duymamaya başladım.
 • Pakistan ve Pakistanlılar hakkında konuşmayı pek sevmiyorlar. Bu nedenle bu konu üzerine kimse ile sohbet etmemeye çalışın.
 • Bazı kişilerin konuşmaktan hoşlanmadığı bir diğer konu da dünyaya adınız duyurmuş ünlü lider Gandhi. Açıkcası ülke genelinde çok seveni de var hiç sevmeyeni de. Bu durum tamamen kişinin bakış açısına farklı olarak şekilleniyor.

Uçaktan indiğiniz andan geri dönene kadar asla yüzünüzü asmayın, sürekli gülümsemeye ve tatilin keyfini çıkarmaya çalışın. Çünkü hepimiz bu geziye yeni yerler görmeye, yeni kültürler tanımaya gidiyoruz. Yargılamaya, aşağılamaya değil. İnanın ki Hindistan gezisi saygı duymayı ve paradan daha önemli şeylerin olduğunu öğretecek. Küçücük gelirleri ile gülümsemeye çalışan yüzlerce insanın arasından döndüğünüzde yaşamak daha bir anlamlı olacak. Unutmayın ki Hindistan’da 300 milyondan fazla insan sokakta doğar, sokakta büyür, sokakta ölür !

Son olarak, Hindistan’a sırf korktuğun için gitmek istemiyorsan; bu fikri hemen kafandan at. Hangi ülke yeterince güvenli ve temiz ki? Bu ülkenin inançları, eylemsizlik ve zarar vermemek üzerine kurulu. Bu nedenle herkesin 3 gün bile olsa görmesi gereken ender bir ülke ve kültür. Ben 10 gün kaldım ve bana yetmedi, yeniden gitmeyi planlıyorum. Daha ne duruyorsun hemen yeni bir sekme aç ve uçak biletlerine bakmaya başla. 😊 😊

Farklı yurt dışı rotaları için Mostar Gezi Rehberi ve Mumbai Gezi Rehberi yazılarımı okuyabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error

Beni instagramdan da takip edebilirsiniz :)