Kemerburgaz Kent Ormanı Nerede?

İstanbul’da hafta sonu nereye gitsem, doğada huzurlu bir gün geçirsem diye düşünenlerden misiniz? Gelin size İstanbul Büyükşehir Belediyesinin 2019 yılında açılışını yaptığı, 5 milyon 526 bin metrekare alana sahip Kemerburgaz Kent Ormanı‘ndan bahsedeyim.

Kent Ormanı oldukça düzenli bir yapıya sahip. İlk içeri girdiğim anda düşündüğüm tek şey; ‘ne kadar bakımlı ve düzenli görünüyor, alışılmışın dışında…’ Her noktaya araç ile ulaşabiliyorsunuz. Her köşede yönlendirici tabelalar mevcut. Genellikle Türkiye’de gezerken en çok şikayet ettiğim nokta yönlendirici tabelaların azlığı olmuştur. Ancak burada bunun tam tersi ile karşılaştım. Orman içerisinde yolunuzu bulamamanız imkansız resmen.

Çok sayıda kamelya ve piknik masası var. Kamelyaların üzeri kapalı olduğu için yağmurlu havalarda bile piknik yapabiliyorsunuz. Ben oldukça yağmurlu ve soğuk bir günde gezme fırsatı buldum ancak yine de kamelyaların çoğu doluydu. Betonların arasında sıkılan İstanbullu başka ne yapsın ki… 🙂

Kemerburgaz Kent Ormanı’nda, açık otoparklar, futbol, basketbol sahası, tenis kortları, el sanatları satış birimi, organik ürünler pazarı, hayvan ağırları, seyir kulesi, Beltur, büfeler, Mağlova Su Kemeri ve 6300 metre uzunluğunda Yürüyüş ve Spor alanları bulunmaktadır.

İçeride ateş, mangal, semaver yakmak; avlanmak, göle girmek ve ağaç kesmek yasak. İnsanların doğaya verdikleri zararları kontrol etmek oldukça zor. Bu nedene özellikle ateş yakmanın yasaklanmasını faydalı buluyorum. Maalesef herkes doğaya karşı aynı sorumluluk bilincinde olamayabiliyor. Çöpünü atmadan giden insanlar varken; ateşini söndürmeden gidenler de kesin olacaktır. O nedenle en doğrusu yasaklanması.

Kemerburgaz Kent Ormanı
Kemerburgaz Kent Ormanı

Kemerburgaz Kent Ormanı Nerede?

İstanbul ilinin Eyüpsultan ilçesi Göktürk Pirinççi Köyü mevkinde bulunmaktadır. Alibeyköy Baraj Gölü‘nün üzerinde yer almaktadır.

Kemerburgaz Kent Ormanı’na Nasıl Ulaşılır?

İster özel aracınızla, ister toplu taşıma ile kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

Anadolu Yakası’ndan gelecek olanlar 2. köprüyü ve otobanı kullanırlarsa kolaylıkla ulaşabilirler. İstanbul Havalimanı tabelalarını takip edin. Kemerburgaz sapağından girmeyerek bir sonraki Habibler sapağından giriş yaparsanız yol sizi direkt Kemerburgaz Kent Ormanı ana giriş kapısına ulaştıracaktır.

Toplu taşıma ile gelecek olanlar ise;

 • 49R Kent Ormanı – Mecidiyeköy
 • 48G Göktürk – Mescid-i Selam hatları ile kolaylıkla ulaşım sağlayabilir. Otobüs saatlerine İETT sayfasından kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

Ancak şunu belirtmek isterim ki kent ormanı oldukça büyük. İçeride bir noktadan diğerine yürümek çok zaman alabiliyor. Bu nedenle; özel aracınızla gelmediğiniz durumda günlük 15.000 adımdan fazlasının garantisini veriyorum. 🙂

Kemerburgaz Kent Ormanı
Kemerburgaz Kent Ormanı

Kemerburgaz Kent Ormanı’na Giriş Ücretli mi?

Kemerburgaz Kent Ormanı’na yaya girişi ücretsizdir.

 • Otomobil 15 TL
 • Motosiklet, ATV 10 TL
 • Küçük Minibüs 45 TL
 • Büyük Minibüs 80 TL
 • Otobüs 125 TL (fiyatlar 2020 yılına aittir.)

Kemerburgaz Kent Ormanı’nda Ne Yapılır?

 • Bol bol yürüyüş yapabilirsiniz. Çok sayıda yürüyüş parkuru mevcut.
 • Bisiklet ya da akülü araçlardan kiralayabilirsiniz. 30 dakika için bisiklet kirası 10 TL. Tek kişilik akülü araçlar 30 TL (30 dakika), aile tipi akülü araçların (2 yetişkin+2 çocuk) ise 30 dakikası 50 TL olarak ücretlendirilmiş.
 • Seyir terasına çıkarak manzaraya kuşbakışı bakabilirsiniz. Toplamda bu manzaraya ulaşmak için 108 basamak çıkmanız gerekecek. 🙂
 • Kamelyalarda aileniz ile piknik yaparak keyifli vakit geçirebilirsiniz.
 • Özellikle göl kenarında vakit geçirmek oldukça keyifli. Kendi sandalye ve masalarınızı da getirerek manzarasını beğendiğiniz noktada kurulabilirsiniz.
 • Kesinlikle ama kesinlikle Kemerburgaz Kent Ormanı’na gelmişken Mağlova Su Kemeri‘ni görmelisiniz.
Mağlova Su Kemeri (Muallakkemer)
Mağlova Su Kemeri (Muallakkemer)

Mağlova Su Kemeri ya da diğer adı ile Muallakkemer, Mimar Sinan tarafından 1554-1562 yılları arasında Alibey Deresi üzerinde yapılmıştır. Kemer 36 m yüksekliğinde 2 katlıdır. Günümüzde hala İstanbul’a su taşımaktadır. Eser dünya su mimarisinin baş yapıtlarından biri olarak kabul edilmektedir. Gerçekten heybeti karşısında büyüleniyorsunuz.

2019 yılına kadar Mağlova Su Kemeri’ne ulaşım oldukça zormuş. Ziyarete de açık değilmiş. Kent Ormanı projesi ile birlikte kemerin üst noktasına kadar araç yolu yapılmış. Aracı son noktaya kadar götürüp yuvarlak alanda bıraktıktan sonra aşağıya inen patikadan 10 dakika yürümeniz gerekiyor. Direkt su kemerinin üzerine çıkabiliyorsunuz. Tavsiyem yanınızda bir termos çay/kahve ile birlikte sandalyenizi de götürmeniz. Enfes manzara karşısında keyif yapmak gerçekten paha biçilemez.

Kemerburgaz Kent Ormanı’nda Kamp Yapılıyor mu?

Ormanda kamp yapmak yasak diye bir kural yok. Aslında aynı Belgrad Ormanı gibi ne yasak ne de yasak değil. Eğer günübirlik gelenlerin çok içerisine ve güvenlik noktalarına yakın yerlere çadır atarsanız uyarı alabilirsiniz. ancak daha tenha bölgelere rahatlıkla çadır atabilirsiniz. Çadır için de herhangi bir ücret ödemenize gerek yok.

Gözlemlediğim kadarı ile kamp atılabilecek çok ama çok güzel noktalar var. Hem düzlük hem yeşillik hem de enfes manzarası olan noktalar… O nedenle kamp için Kemerburgaz Kent Ormanı iyi bir seçenek olabilir. Tabi çok ortalığa çadır atmamak kaydı ile. 🙂

Kemerburgaz Kent Ormanı
Kemerburgaz Kent Ormanı

Çok bunaldığınızı hissediyorsanız; iş stresinden, beton yığınlarından kaçarak doğaya ulaşabileceğiniz en iyi rotalardan birisi; Kemerburgaz Kent Ormanı. Eğer kamelyalardan birinde piknik yapacağım diyorsanız; mutlaka erken gitmeye çalışın. Malum İstanbul nüfusu kalabalık ve herkes sizin gibi düşünerek erkenden gelmiş olabilir. 🙂 Hafta sonları gerçekten piknik için masa bulmakta zorlanabilirsiniz. Bir de giriş kapısındaki araç kuyruğunu da kimse çekmek istemez diye düşünüyorum. Ne demişler erken kalkan yol alır. 🙂 Gidecek olan herkese şimdiden bol doğalı ve huzurlu günler diliyorum.

Hafta sonu gezi planlarınızı yapmadan önce, Abant Gezilecek Yerler, Kıyıköy Gezi Rehberi, İğneada & Longoz Ormanları gezi yazılarımı okumanızı tavsiye ederim. 


'

Merhaba, beni Instagram'da takip etmeyi unutmayın: @kesinbiryerlerde

2 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error

Beni instagramdan da takip edebilirsiniz :)