Kıyıköy Gezi Rehberi

İstanbul’da yaşayanlar için çok güzel bir müjde ile geldim. İş yoğunluğundan, bitmek bilmeyen mesailerden, trafikten, insan kalabalığından sıkıldınız mı? ‘Haftasonu bir yerlere kaçmak istiyorum ama çok da uzak olmasın ha diyince gideyim-geleyim’ mi diyorsunuz? Tamam size çok güzel bir önerim va; Kıyıköy.

Kıyıköy, İstanbul’a yakınlığı, güzel denizi ve plajları, sakinliği, doğası, Trakya’nın sıcak kanlı insanları ile son zamanlarda turizm açısından parlayan bir yıldız oldu.

Kıyıköy Nerede? Kıyıköy’e Nasıl Gidilir?

Kıyıköy, Trakya’nın Karadeniz kıyısında yer almaktadır. Kırklareli‘nin Vize ilçesi sınırlarında küçük, şirin bir sahil kasabasıdır. İstanbul’a 164 km, il merkezine 92 km, ilçe merkezi Vize’ye ise 38 km uzaklıkta bulunmaktadır. Bir tarafı deniz, bir tarafı orman olan bu küçük kasabadan Pabuçdere ve Kazanderesi geçerek Karadeniz’e dökülmektedir.

Kıyıköy’e Nasıl Gidilir? Tekirdağ ve İstanbul yönünden geliyorsanız, önce Çerkezköy ardından Saray‘a ulaşmalısınız. Saray’ın içerisinden Kıyıköy yoluna girmelisiniz. Eğer Edirne yönünden geliyorsanız, Kırklareli’nin Vize ilçesine ulaştıktan sonra buradan Kıyıköy tabelalarını takip etmelisiniz. Ayrıca Vize ve Saray ilçelerinden de saat başı Kıyıköy’e giden minibüsler de mevcut. Buradan toplu taşıma ile de Kıyıköy’e ulaşabilirsiniz.

Kıyıköy’de Konaklama

Kıyıköy’de çok yıldızlı oteller ve yüksek konfor beklemeyin. Daha sakin, daha mütevazi bir tatil sizi bekliyor olacak. 🙂 Çok sayıda pansiyon mevcut. Pansiyonda kalmak istemeyenler için bir diğer seçenek Kıyıköy Resort Hotel ya da Atakale Butik Otel olabilir.

Pansiyon ve Otel seçeneğinin yanında kamp alanları da bir diğer konaklama seçeneği olabilir. Açıkcası mevsime bağlı olarak kamp yapmak çok daha keyifli olabilir. Dere kenarında, ağaçların altında oldukça güzel kamp alanları mevcut. Bunlardan birini tercih edebilirsiniz.

Tüm bu seçeneklerin yanında Kıyıköy’e 15 dakika mesafede ‘Nefes Mekan’ adında gerçekten derin derin nefes alabileceğiniz çok sakin ve güzel bir işletme var. 10 adet ağaç bungalov evden oluşan butik bir işletme ama oldukça keyifli. İşletme sahipleri de oldukça misafirperver ve nazik. En küçük bir sorunda hemen yardımcı oluyorlar. Yalnız baştan belirtmek isterim ki yer bulmak oldukça zor. Bu nedenle ne kadar erken rezervasyon o kadar iyi. Konaklamaya serpme kahvaltı dahil. Akşam yemeğini de mekanın restaurantında yiyebilirsiniz ya da farklı yerler görmek isterim derseniz Kıyıköy’ün liman tarafındaki balık restaurantların taptaze  balıklardan yiyebilirsiniz. Kışın dışarıda ateş yakılıyor. Sıcacık bir kahve ya da çay keyfi yapabilirsiniz.

Nefes Mekan
Nefes Mekan

Kıyıköy’de Yeme-İçme

Kıyıköy’ geldiniz ve güzel bir manzarada kahvaltı yapmak istiyorsunuz. O zaman adresiniz Kartal Çay Bahçesi. Kıyıköy sahil şeridine tepeden bakan bir manzaraya sahip şirin bir aile işletmesidir.

Kıyıköy’e geldim, ne yemeliyim? diye soruyorsanız cevabım; manda yoğurdu ve Kalkan Balığı. Bu ikiliyi özellikle de manda yoğurdunu yemeden dönmeyin derim. Karadeniz kıyısında bir sahil kasabasındasınız ve halk çoğunlukla geçimini balıkçılıktan sağlıyor. Hatta İstanbul’a balıkların büyük bir miktarı buradan gidiyormuş. Eee tazecik balıklara hayır demek olmaz. O nedenle güzel bir liman manzarası olan Köşk Restaurant ya da Kıyı Restaurant iyi bir tercih olabilir.

Aya Nikola Manastırı’na giderken sağınızda dere kenarında renkli tahta sandalyeleri ile Mehmet Genç’in Yeri – Genç Restaurant adında şirin bir yer dikkatinizi çekecektir. Manastır ziyaretinin ardından burada oturup bir yorgunluk kahvesi içmenizi tavsiye ederim.

Fiyatlar tüm Kıyıköy genelinde oldukça makul. Hiç bir yerde şaşırtıcı bir hesap ile karşılaşmadım. Turistlik bir alanlara özgü o aşırı ve gereksiz pahalılık buralara henüz uğramamış.

Kıyıköy’de Gezilecek Yerler

Aya Nikola Manastırı

Aya Nikola Manastırı Papuçdere yolu üzerinde, güney yamaçta, kasabaya 700m mesafede bulunmaktadır. Bizans dönemi kaya mezarlarının en iyi örneklerinden sayılmaktadır. İmparator 6. Jüstinyen döneminde M.S. 527-565 yılları arasında yaptırılmıştır.

Aya Nikola Manastırı
Aya Nikola Manastırı

Manastır 2 kattan oluşmaktadır. Ancak çoğu bölümü yıkıldığı için sadece zemin katı gezebiliyorsunuz. Zemin katta kilise alt katta ayazma (ayazma; Ortodoks Hristiyanlarca kutsal sayılan kaynak ya da pınarlara verilen isim), üst katta ise keşişlere mahsus bölümler varmış. Keşişlerin gözlerden uzak, kendi ürettikleri ile geçindikleri bir hayat sürdükleri yermiş.

Yalnız belirtmek isterim ki hiç bir yönlendirme tebalası mevcut değil. Bu nasıl iş ben anlayamadım. Bir tabela asıp yönlendirmek bu kadar zor olmamalı. Navigasyona güvenerek gitmeyin, bulamazsınız. 😊 Ben bizzat deneyimledim. En kestirme ve kısa yol şu şekilde; Kıyıköy’e giden ana caddeden ilerleyin ve surlara gelmeden yani Kıyıköy girişine gelmeden solda sağlık ocağını göreceksiniz. Sağlık ocağının yan tarafından inen yoldan yokuş aşağıya inin ve yolun sonuna kadar devam edin. Yol aşağıda 2’ye ayrılıyor. Derenin üzerinden geçen köprü tarafına değil sol taraftan dümdüz devam edin, 100 m ileride solda manastır kalıntılarını göreceksiniz. Aslında bulmak çok kolay tabi bir yönlendirme tabelası olsaydı. Manastır’ın önünde otopark yok ancak yol kenarına kısa süreli park yapabilirsiniz.

Manastır girişi ücretsiz. Girişte masa başında oturan bir amca gelenleri karşılıyor. Yıllardır gece-gündüz buranın bekçiliğini yapıyormuş. Tüm çocukluğu, gençliği bu bölgede geçmiş. Manastır hakkında bildiği tüm bilgileri anlatıyor. Manastır’a gelenlerin bağış kutusuna bıraktıkları ile hem buranın temizliğini, bakımını yapıyor hem de geçimini sağlıyor.

Aya Nikola Manastırı
Aya Nikola Manastırı (zemin kat)

Cehennem Şelaleleri

Şelaleler Vize’ye bağlı Kızılağaç Köyü sınırları içerisinde bulunmaktadır. Vize’ye girerken Okçular sapağından sağa dönerek Kızılağaç Köyü’ne ulaşabilirsiniz.

Cehennem Şelaleleri adını sarp kayalıklar arasında akmasından almaktadır. Bölgede 15 ve 6 kilometrelik 2 adet yürüyüş parkuru bulunmaktadır. Istranca Ormanları‘nın muhteşem doğasında yürüyüş yapmak oldukça keyif verici. Her mevsimin ayrı bir tadı var. Ancak belirtmek isterim ki bölgede avcılarla karşılaşabilirsiniz. O nedenle kan izleri ya da av hayvanlarından kalanları görebilirsiniz. Bu görüntüler oldukça can sıkıcı olabiliyor maalesef. Umarım karşılaşmazsınız.

Cehennem Şelalaleri’nda herhangi bir tesis bulunmuyor. Kamp atmak yasak değil. Yani en azından bir tabela yok. Kamp atılabilecek bir kaç güzel düzlük var, buraları değerlendirebilirsiniz.

Cehennem Şelaleri
Cehennem Şelaleri yolundan manzaralar

Kıyıköy Kalesi & Surlar

Kazan Dere ve Papuç Dere arasınsda denize at başı gibi sokulan Kıyıköy merkezini çevreleyen surlardır. İmparator 6. Jüstinyen döneminde yapılmıştır. Günümüzde Kıyıköy’e girişi ve çıkışı sağlayan 2 kapı görevini görmektedir. Kalenin ve surların büyük bir bölümü ise zaman içerisinde yıkılmıştır.

Kıyıköy Surları
Kıyıköy Surları

Kıyıköy Notları

  • İstanbul’dan Kıyıköy’e doğru giderken Kırklareli’nin Vize ilçesine bağlı Çakıllı beldesinde yaklaşık 830 yaşında hala dimdik ayakta duran Çınar ağacını görmelisiniz. Beldedeki bir çay bahçesinde yükselen çınarın gövdesi, 2 dönümlük alanı kaplıyor. Yol üzerinde küçük bir mola vererek ağacın gölgesinde bir çay içmek oldukça keyifli.
  • Kıyıköy ve çevresi harika doğa yürüyüşü parkurları ile çevrilidir. Bu parkurların bir haritası da Kıyıköy girişinde hemen gözünüze çarpacaktır. Kısa ya da uzun tamamen seçiminize bağlı olarak bir parkuru seçip doğada zaman geçirebilirsiniz.
  • Kıyıköy tam bir kamp cenneti. Mutlaka kamp deneyimi yaşamanızı tavsiye ederim. Özellikle dere kenarındaki kamp alanları güvenlik açısından da doğru tercih olacaktır.
  • Eğer yaz aylarında Kıyıköy’e gideceksiniz plajda vakit geçirebilir ve denize girebilirsiniz.
  • Eğer zamanının varsa Kıyıköy’e 1.5 saat mesafedeki doğa harikası İğneada – Longoz Ormanlarına ve Dupnisa Mağarası’na uğrayabilirsiniz. İğneada & Longoz Ormanları ve Dupnisa Mağarası hakkında ki yazımı okumanızı tavsiye ederim.  
Çınar Altı Çay Bahçesi
Çınar Altı Çay Bahçesi

İstanbul’dan bunalan ve kaçmak isteyenler için umarım faydalı bir yazı olmuştur. Ne gördüm, neyi denediysem sizlerle paylaşmaya çalıştım. Kıyıköy’e giderseniz; anılarınızı benimle paylaşmayı unutmayın. Ne demişler bilgi çoğaldıkça güzelleşir. Şimdiden güzel bir hafta sonu kaçamağı olmasını dilerim. 😊

 


'

Merhaba, beni Instagram'da takip etmeyi unutmayın: @kesinbiryerlerde

3 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error

Beni instagramdan da takip edebilirsiniz :)