Meis Adası Gezi Rehberi – Kaş

‘Hoşgeldiniz komşi…’

Hadi gelin uçsuz bucaksız güzel Akdeniz’de; şirin mi şirin bir ada olan Meis’e doğru yola çıkalım. Bu seyahatinizde mavinin tüm tonlarını göreceksiniz. Eğer siz de benim gibi maviye aşıksanız; doğru yerdesiniz. 😊

Meis Adası – Kaş

Yüzölçümü 7.3 metrekare olan adanın tek yerleşim yeri; Kastellorizo (Castellorizo). Gözünüzde koca koca binalar, geniş caddeler canlanmasın. Burası butik, küçük bir yer. Maksimum 40 dakikada bütün yerleşim alanını gezebilirsiniz. Yunanlılar adaya kırmızı kale anlamına gelen Kastellorizo (Castellorizo) diyorlar. Adanın Yunanistan’daki resmi adı ise Megisti. Bu nedenle bazı kaynaklarda Meis Adası’nın ismini Megisti olarak görebilirsiniz. Peki neden halk kızıl kale anlamına gelen Kastellorizo olarak adlandırmış? Bir zamanlar bölgede hakimiyeti bulunan St. Jean Şövalyeleri adada yer alan kızıl kayalardan dolayı buraya Kızıl Şato adını vermiş. Daha sonra da Castellorizo (Kızılhisar adası) olarak adlandırılmaya başlanmış.

Meis Adası Nerede?

Türkçe’de Kızılhisar olarak anılan Meis Adası; Türkiye’ye çok ama çok yakın olan Yunan adalarından biridir. Çok yakın diyorum çünkü Kaş ile uzaklığı 2.1 kilometre civarında.. Bu kadar yakın bir ada beklemiyordunuz değil mi? Nasıl olur da 2 kilometre uzakta ki bir ada Yunan adası olabilir dediğinizi duyar gibiyim. Aynı soruları ben de sordum. Ancak maalesef bir cevabı yok. Tarih boyunca Meis Adası kimlerin eline geçmemiş ki; Mısır, Osmanlı, Fransa, İtalya derken günümüzde Yunanistan’ın hakimiyetinde kalmış. Yunanistan’ın Akdeniz’de ki tek adası diyebiliriz.

Meis Adası Konumu

Meis Adası’na Vize

Meis Adası’na gitmek için öncelikli olarak Schengen vizesine ihtiyacınız bulunmaktadır. Schengen vizeniz yoksa 3 gün önceden acentalara başvurarak kapıda vize uygulamasından faydalanabilirsiniz. Kapıda vize için hangi evrakların gerektiğini buradan inceleyebilirsiniz. Ancak baştan belirtmek isterim ki kapıda vize 70 Euro civarında. Sadece Meis Adası için 70 Euro verilir mi; takdir sizin. Malum Euro aldı başını gitti. Biz sadece bakıp el sallıyoruz. 😊

Meis Adası’na Ulaşım

Meis Adası’na her gün düzenli olarak Kaş’dan kalkan feribot seferleri düzenlenmektedir. Ayrıca adanın arka tarafında bir de Meis Havalimanı bulunmaktadır. Buradan Rodos’a bazı günler uçak seferleri de bulunuyor. Ayrıca Rodos’dan feribot ile gelmek de mümkün.

Kaş’dan Meis’ gidiş ise feribotlarla sağlanmakta. Çok sayıda farklı feribot firmaları mevcut. Biz Meis Express’den bilet alarak gittik. Tek yön 30 Euro, ancak aynı gün gidip gelecekseniz 40 Euro’ya gidiş-geliş alabilirsiniz. Yaklaşık 20 dakikada adaya varıyorsunuz. Sabah ilk feribot 10.00’da kalkıyor, dönüş ise 16.00’da yapılıyor. Ancak yaz döneminde akşam daha geç bir saate ek sefer de koyuyorlar. Eğer kalıp deniz kenarında güzel bir akşam yemeği yemek isterseniz; sonuncu feribotu tercih edebilirsiniz. Biz keyifli bir akşam yemeği için ilk feribotla gidip, sonuncu feribot ile döndük.

Meis Adası’nda Konaklama

Meis Adası’nın gelir kaynağının büyük bir bölümünü turizm oluşturmaktadır. Bu nedenle konaklama için; pansiyon, apart ve 3-4 yıldızlı oteller seçenek olabilir. Çok lüks otel beklentiniz olmasın. Başta da belirttiğim gibi burası küçük, butik bir ada. O nedenle adadaki hayat tarzına ayak uydurmak en güzeli.

Meis Adası için kaç gün gerekli? diye soranlar için de maksimum 2-3 gün yeterli. Onun dışında genellikle bizim gibi günübirlik gelen turist sayısı fazla.

Meis Adası’nda Yeme-İçme

Denize sıfır bir masada oturuyorsunuz, hafif bir rüzgar esiyor, arka fonda Yunan taverna müzikleri ve önünüzde Yunan mezeleri… Daha ne kadar güzel bir yaz gecesi olabilir ki! İşte Meis bu güzel akşamı yaşayabilmeniz için en yakın nokta.

Deniz kenarına yan yana dizilmiş çok sayıda restoran var. Ancak çoğu rezervasyon ile çalışıyor. Biz sabah adaya iner inmez; deniz kenarındaki masaya rezervasyon yaptırmak istedik. Restoran sahibi beyefendi rezervasyon almıyorum dedi. Peki o zaman akşam geliriz diyerek ayrıldık. Akşam gittiğimizde ise rezervasyonunuz yok alamam dedi. Bu nasıl bir şeydir anlamış değilim. Bu tutum pek hoşuma gitmedi maalesef. Neye göre rezervasyon var neye göre yok! Sanırım ada sakinlerine, tanıdıklarına öncelik veriyorlar. Ama turistleri de bu şekilde kaçırıyorlar.

Tavsiyem; adanın ortasında bulunan, en kalabalık restoranlara gitmeyin. Hem hizmet kötü hem de istediğiniz masaya oturamıyorsunuz. Biz kordon boyu yürüyüp ileride daha sakin olan Little Paris Restaurant’ı tercih ettik. Şirin, küçük bir aile işletmesiydi. Yunanca-İngilizce-Türkçe karışık hangi dil olduğu belli olmayan bir şekilde anlaşmaya çalıştık. Ama bu bile oldukça keyifliydi. O nedenle gelmezsen gelme nasılsa müşterim çok diyen restoranlara hayır diyorum! 😊

Tam da istediğimiz gibi deniz kenarı bir masaya oturma şansımız oldu. Bir de ne görelim devasa caretta carettalar masanın dibine kadar gelip yiyecek atmamızı bekliyorlar. Gerçekten de yemek attığınız sürece yanınızdan ayrılmıyorlar. Neredeyse tabağımın yarısını yemiş oldular. 😊

Meis Adası’nda Ne Yenmeli?

Gelelim neler yenir kısmına. Kesinlikle ama kesinlikle masanızda kabak cipslerinden olsun. Sosuyla birlikte o kadar güzel ki… Ayrıca kızartılmış peynir olan saganaki, ahtapot, kalamar, karides, patlıcan musakka ve yanında tabiki buzlu bir ouzo (Yunan rakısı), daha ne olsun. Porsiyonlar gerçekten çok büyük. 2 kişi için 1 porsiyon yeterli oluyor. Bu arada küçük bir not daha; karidesler bizim bildiğimiz gibi tereyağında kızartılmış şekilde gelmeyebiliyor. Menüden seçerken dikkat etmeye çalışın. Karşınıza bütün şekilde karides gelebilir ve siz ayıklamak zorunda kalabilirsiniz. Bu durum herkesin hoşuna gitmeyebilir (açıkcası benim gitmiyor).

Son olarak gündüz de vaktiniz kalırsa deniz kenarındaki kafelerden birine oturmalısınız. Bir çeşit latte olan ama daha sütlü ve köpüklü Yunan kahvesini de mutlaka denemelisiniz. Hele bir de tam deniz kenarındaki masalarda yer bulduysanız; mis… Biz kahve içmek için Stratos Cafe’yi tercih ettik. Oldukça hoş ve küçük bir mekan.

Meis Adası

Meis Adası’nda Gezilecek Yerler & Meis Notları

  • Mavi Mağara (Bue Cave): İlk olarak feribottan indiğimizde amacımız deniz taksisi bularak Mavi Mağara’ya gitmekti. Açıkcası bulmakta hiç zorlanmadık çünkü feribottan indiğiniz andan itibaren birileri sürekli sizi yönlendirip Mavi Mağara turuna katılın diye çağırıyor. Biz de gözümüze kestirdiğimiz biri ile anlaşarak gitmeye karar verdik. Seferler düzenli aralıklar ile sürekli yapılıyor. Ancak 12.00’den önce gitmenizi tavsiye ederim. Öğleden sonra gel-git nedeni ile mağara girişinin kapandığı söyleniyor.

Küçük tekneye doluşup yaklaşık yarım saat uzaklıkta, adanın arka tarafına doğru yola çıkıyorsunuz. Mağara girişine vardığınızda kaptan herkesin eğilmesini istiyor çünkü kayıklar neredeyse sıfıra sıfır şekilde mağara girişinden girebiliyor. İçeri girdiğinizde efsane bir ortam sizi bekliyor. Belki hafif ürpermenize neden olur ancak yüzme biliyorsanız hiç problem yok. Yaklaşık 20 dakika yüzmek isteyenler için kaptan bekliyor. Bana sorarsanız buraya kadar geldiyseniz mutlaka mağara içinde yüzmelisiniz. O nedenle gelmeden önce içinize mayonuzu giymiş olmanız gerekli.

Mavi Mağara (Blue Cave)
  • Mavi Mağara’dan sonra kaptan St. George plajına bırakıyor. Dönmek istediğinizde beni bu numaradan arayıp geri çağırabilirsiniz diyerek gidiyor. Burası da oldukça keyifli. Küçük bir işletme var. Sıcaktan bunaldığınızda soğuk bir şeyler içebilirsiniz. Şezlongları isterseniz kiralıyorsunuz. Burası kumluk bir plaj değil, kayalık ve çakıllardan oluşuyor ve su da biraz sığ. Bu nedenle ayaklara dikkat etmek gerekli. Deniz ayakkabısı şart.
  • Daha önce de bahsettiğim gibi Meis oldukça küçük bir ada. Bu nedenle gezilebilecek yerler de sınırlıdır. Sarp kayalıklardan oluşan adanın tek yerleşim yeri Kastellorizo. Öncelikli olarak buradan gezmeye başlayabilirsiniz. Kastellorizo sokaklarında yürüyüş yaparak rengarenk evlerin önünde fotoğraf çektirmeden dönmeyin derim.
  • Ada merkezindeki çoğu kafe ve restoranın önünde denize girmek için merdivenler var. Denize girmek isteyenler bu fırsatı da değerlendirebilir.
  • Hemen feribottan indiğiniz noktada küçük bir Duty Free var. Dönerken buradan Ouzo (Yunan rakısı diyebiliriz) uygun fiyata alabilirsiniz. Ancak polis kontrol etmiyordur nasılsa şişe şişe alalım demeyin; Kaş’da indiğinizde polisler tek tek kontrol ediyor, benden söylemesi. 😊
  • Meis Adası’nda hepi topu 400-500 kişi yaşamaktadır. Bu nedenle halk birbirini iyi tanıyor. Yazlık evi bulunan Yunanlıların yaz döneminde gelmesi ile nüfus artıyor.
  • Meis Adası’nda telefon hattınız çekmeye devam edecek. Rahatlıkla telefon edip, internetinizi normal tarifeniz üzerinden kullanabilirsiniz.
  • Esnafların büyük kısmı Türkçe az-çok anlayabiliyor. O nedenle konuşmalara dikkat etmek faydalı olacaktır. ‘Komşi’ diye seslenenleri duyabilirsiniz.
  • Eğer Euro yanınıza almadıysanız, çoğu esnaf TL de kabul ediyor. Nasılsa gidip Kaş’da alış-veriş yapacaklar. 😊 Meis halkı alışverişini çoğunlukla Kaş’dan yapıyor. O nedenle sürekli kasa kasa yiyecek geldiğini görebilirsiniz.

Farklı yurt dışı rotaları için Mumbai Gezi Rehberi yazıma tık tık. 😊


'

Merhaba, beni Instagram'da takip etmeyi unutmayın: @kesinbiryerlerde

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error

Beni instagramdan da takip edebilirsiniz :)