Otağtepe – Fatih Korusu

Akbil ile gezi rotaları; İstanbul ve çevresinde toplu taşıma kullanarak gezilecek, görülecek yerleri derlediğim bir yazı dizisidir. Bu yazıların ilki ile karşınızdayım. İlk durağımız filimlere, kitaplara konu olmuş eşsiz İstanbul manzarasını en güzel görebileceğiniz nokta; Otağtepe-Fatih Korusu.

Çok sayıda dizide ve filmde de burayı görmüş olabilirsiniz. İzlerken neresi yahu İstanbul’da böyle bir yer mi varmış, dediğinizi duyar gibiyim. İşte o efsane manzaralı yer burası. Birebir gerçek; senaristlerin aldatmacısı değil yani. Fatih Sultan Mehmet Köprüsü‘nü de Boğaziçi Köprüsü‘nü de görebileceğiniz, tüm İstanbul ayaklarınızın altında hissi veren benzersiz bir manzara…

Otağtepe-Fatih Korusu

Otağtepe-Fatih Korusu Nerede?

Otağtepe Fatih Korusu İstanbul’un Beykoz ilçesinin Kavacık mahallesinde bulunmaktadır. Fatih Sultan Mehmet Köprüsü’nün (2.köprü) hemen yanında yer almaktadır. Otağtepe’nin diğer bir adı ise Fatih Korusu Tema Vehbi Koç Doğa Kültür Merkezi‘dir. Yıllar içerisinde bakımsız kalan bu koru daha sonraları vakfa bağışlanmıştır. Bakım çalışmaları başlatan Koç Holding ve Tema Vakfı’nın katkıları ile 2000 yılında ziyarete açılmıştır. İsmini de buradan almaktadır. Ancak bu ismin gerçekten söylemesi ve hatırlanması oldukça zor. O nedenle biz Otağtepe ya da Fatih Korusu olarak daha çok duyuyoruz.

Otağtepe ismi size de Osmanlı dönemini anımsatıyor değil mi? Evet zaten bu ismin Osmanlı dönemi ile de bir ilgisi var. İlk olarak İstanbul’u fethetmek isteyen Yıldırım Beyazıt Han, Bizans’a gelecek yardımları kesebilmek için inşaa ettirdiği Anadolu Hisarı’nın inşaat çalışmalarını buradan yürütmüştür. Daha sonraları; İstanbul’un fethi zamanında Fatih Sultan Mehmet Han emrindeki ordusu ile buraya gelerek çadır açmış ve fetih hareketini yönetmiştir. Fetih başarılı olunca da buraya Otağtepe-Fatih Korusu adı verilmiştir.

Otağtepe-Fatih Korusu’nda Neler Var?

Harika bir İstanbul manzarası eşliğinde küçük bir yürüyüş yapabilirsiniz. Yürüyüş alanlarının dışında içeride Nilüfer Gölü ve Taş Köprü gibi harika fotoğraf çekmelik alanlar var. Bol bol fotoğraf çekebilirsiniz.

Alan içerisinde oturma ve dinlenme alanları, seyir terasları mevcut. Ancak maalesef içeride yeme-içmeye dair herhangi bir seçenek yok. Şu manzarada bir çay bahçesi olsaydı da bir çay içseydik fikri çık aklımdan. 🙂 Aslında tesisleşmemiş olması çok daha iyi. Böylece doğal güzelliklere zarar vermemiş oluyoruz. Ancak yine de o manzarada demli bir çay iyi giderdi bence. 🙂 Çayınızı ya da içeceğinizi yanınızda getirebilirsiniz ancak piknik şeklinde oturmanıza güvenlik izin vermiyor.

Günün erken saatlerinde ya da akşam üzeri gitmek çok daha iyi bir tercih olacaktır. Öğlen saatlerinde güneş resmen sizi eritiyor. Gölgelik alanlar da maalesef çok az. Kaçmak için bir ağaç altı arıyorsunuz resmen.

Bebek arabası ile rahatlıkla gezebilirsiniz. Yürüyüş alanlarına taş döşenmiş. Ancak çocuklar için herhangi bir park alanı bulunmuyor. Tamamen doğaya saygı durumu sezdim ve açıkcası çok da hoşuma gitti bu durum.

Otağtepe-Fatih Korusu Giriş Ücretleri (2021)

Otağtepe-Fatih Korusu’nun girişi ücretli değil. Hafta sonu yasakları yok ise haftanın 7 günü ziyarete açık. Otoparkı mevcut ve otopark için de ücret alınmıyor. Bazı gidenlerden sanırım otopark ücreti alınmış; ancak ben ücretsiz şekilde otoparkı kullanabildim.

Ziyaret saatleri; 10:30-17:30

Otağtepe-Fatih Korusu’na Ulaşım

  • Kadıköy’den gitmek isterseniz 14M numaralı otobüs,
  • Üsküdar’dan gitmek isterseniz 15M numaralı otobüs,
  • Cevizlibağ tarafından gelmek istiyorsanız 500T numaralı otobüsü kullanmalısınız.

Otağtepe durağında inip 10 dakika yürüdükten sonra ulaşmış oluyorsunuz. Yolculuk Kadıköy’den yaklaşık 1 saat, Üsküdar’dan ise yaklaşık 40 dakika kadar sürüyor. Otobüs saatlerini IETT‘nin sayfasından kontrol edebilirsiniz.

Kendi özel aracınız ile gelecekseniz; Kavacık tabelasını takip ederek, ilk sağa sapmanız gerekmektedir. Tabelalar sizi yönlendiriyor. Otağtepe-Fatih korusu konumu 

Otağtepe-Fatih Korusu Çevresinde Nereler Gezilebilir?

  • Anadolu Hisarı / Yoros Kalesi
  • Hz. Yuşa Türbesi
  • Hıdiv Kasrı
  • Polenezköy Tabiat Parkı
  • Küçüksu Kasrı
  • Kanlıca (Kanlıca yoğurdu yemeden dönmeyin)

İstanbul içerisinde hoş vakit geçirebileceğiniz güzel gezi önerileri arıyorsanız; Kemerburgaz Kent Ormanı ve Darıca Hobbit Evleri yazımı mutlaka okuyun derim. 🙂


'

Merhaba, beni Instagram'da takip etmeyi unutmayın: @kesinbiryerlerde

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error

Beni instagramdan da takip edebilirsiniz :)