Sahil Kamp İstanbul – Şile

İş stresi, şehir hayatının stresi, karantinalar, bitmek bilmeyen eve kapanmalar derken hepimiz çok bunaldık değil mi? Doğa ile iç içe kalıp huzur dolmak istiyoruz. Derin derin nefes alıp bir oh çekmek hepimize iyi gelecek. O zaman sizlere güzel bir haberim var! İster kamp yapın, ister bungalovda kalın; isterseniz karavan ile yola çıkın. Her türlü konaklama seçeneği bulunan; üstelik İstanbul’a sadece 1 saat mesafedeki Sahil Kamp’a gidiyoruz.

Sahil Kamp İstanbul’da konaklama seçenekleri, konaklama ücretleri, ulaşım, kamp detayları, yapılacak aktiviteleri ve daha fazlasını sizler için bir araya getirip anlatmaya çalışacağım. Gelin birlikte yola çıkalım.

Sahil Kamp İstanbul Nerede?

Sahil Kamp İstanbul, Şile – Sahilköy sınırları içerisinde bulunmaktadır. İstanbul merkezden yaklaşık 55 km (1 saat) uzaklıkta bulunmaktadır. Denize sıfır, 35 hektarlık bir ormanlık arazi üzerinde konumlanmıştır.

Sahilköy’e ulaşımı ya otobüsler ile ya da özel aracınız ile kolaylıkla sağlayabilirsiniz. Özel araç ile gidecek olanlar için; Şile otobanında Şile’ye varmadan yaklaşık 15 km önce Sofular tabelasından sola dönün. Ardından Sahilköy tabelasını takip edin. Sahilköy’ün içerisinden geçip 2 km ilerledikten sonra Sahil Kamp tabelasını göreceksiniz. Google haritaları açarak rahatlıkla bulabilirsiniz. Gelenlerin çoğu Yandeks’in doğru yollara yönlendirmediğinden şikayet ediyordu. Bu nedenle Google haritaları kullanmanızı tavsiye ederim.

Toplu taşıma ile gelmeyi düşünenler; Üsküdar-Sofular hattı olan 139S’ye binerek kamp yakınlarında inebilir. Otobüs saatleri için İETT’nin sitesini ziyaret edebilirsiniz.

 

Sahil Kamp İstanbul

Sahil Kamp İstanbul Konaklama Seçenekleri

Çeşit çeşit bungalovlar, dağ evleri, villalar, glamping çadırları, karavan alanları, kamp alanları… Burada onlarca farklı konaklama seçeneği mevcut. Gerçekten yanlış okumadınız, abartmıyorum. Herkesin isteğine göre bir seçenek bulunuyor. Gönlünüz nasıl isterse o şekilde konaklama yapabilirsiniz. Tek yapmanız gereken gitmeden önce rezervasyon yaptırmak.

1- Kamp – Çadır Alanları & Karavan

İlk olarak kendi çadırınız ile konaklama seçeneğinden bahsetmek istiyorum. Ben de kendi çadırımda kalmayı tercih ettim. Çok sayıda çadır alanı mevcut; ister ormanlık alana, ister deniz manzaralı falezlerin olduğu alana, isterseniz kumsala çadır atabiliyorsunuz. Çoğu yere tahta iskeleler yapılmış. Özellikle yağmurlu günlerde çamur içinde kalmamak için çadırınızı iskele üzerine kurmak oldukça işlevsel. Ancak küçük bir not; çadırınızı kurmadan önce tahta iskeleleri kontrol edin. Bazı iskeleler miladını doldurmuş durumda. Bazılarında ise çiviler iyi çakılmamış ve dışarıda duruyor. Takılıp düşebilirsiniz ya da çadırınız takılıp yırtılabilir.

Ormanlık kamp alanı hemen tesis girişinde solda kalıyor. Burayı genellikle çocuklu aileler tercih ediyor. Rüzgar almayan sakin bir alan. Falez kısmı ise hava durumuna bağlı olarak ciddi rüzgar ve yağmur alıyor. Ama deniz manzarası için değer. Ben falez kısmını tercih ettim. Hem güneşin batışı hem de doğuşunu yakalayabilmek oldukça keyifli oldu.

Sahil Kamp İstanbul – kamp alanları

Ortak alan olarak wc ve duş kısımları temizdi. Çoğu kamp alanı ile karşılaştırıldığında temizlik olarak benden 8 puan aldı diyebilirim. Tuvaletlerde sabun sürekli mevcut ama tuvalet kağıdınızı yanınızda bulundurmaya çalışmalısınız. Çadırlara elektrik imkanı maalesef yok. Elektrik panoları var ancak hepsi kilitli. Sanırım resepsiyon ile konuşarak ücret karşılığı elektrik panolarını kullanabiliyorsunuz.

Mutfak, buzdolabı gibi imkanlar maalesef bulunmuyor. Bulaşıklar için ara ara çadırların arasına çeşmeler yapılmış. Açık havada bulunan bu çeşmelerde bulaşıklarınızı yıkayabiliyorsunuz. Ortak mutfak alanının ve buzdolabı gibi seçeneklerin olmaması benim açımdan birer eksiydi. Özellikle yaz aylarında yiyecekleri saklayabilmek için kiralık küçük buzdolabı konulabilirdi.

Ayrıca karavan için de çok sayıda deniz ya da orman manzaralı alan mevcut. Karavanda kalanlar da yine aynı şekilde ortak alanları kullanabiliyor.

Kendi çadırınızda konaklama bedeli; hafta içi 50 TL, hafta sonu 75 TL / kişi başı

Karavan konaklama bedeli; hafta içi 140 TL

Araç üstü çadır konaklama bedeli; 70 TL / kişi başı

Çadırınız yoksa, çadır kiralamak isterseniz; 200 TL

2 – Koza Bungalov

İnternette Sahil Kamp İstanbul diye arama yaptığınızda karşınıza küçük, şirin bungalovlar çıkıyor. İşte o fotoğraflardaki deniz kenarına yan yana sıralanmış 2 kişilik bungalovlar tam da bunlar. Çoğu deniz manzaralı olsa da orman içinde kalanları da mevcut.

Koza Bungalovların içerisinde; sadece 2 kişilik bir yer yatağı ve bir adet priz bulunuyor. Onun dışında içerisinde başka pek bir detay yok maalesef. Bungalovun önünde küçük, tahta bir piknik masası var. Açıkcası dışarıdan bakıldığında şirin duruyor ama ben konaklamak için tercih etmezdim 🙂 Bungalovlar özenli yapılmamış; malzeme kalitesi gerçekten çok düşük. Soğuk havayı, sesi, gürültüyü olduğu gibi içeride duyabiliyor ve hissedebiliyorsunuz. İç dizaynı da kullanım açısından pek tatmin edici değil. Kendi çadırımda kalırım daha iyi. 🙂

Tuvalet ve banyo için ortak alanı kullanıyorsunuz. Konaklama bedeline kahvaltı dahil. Ama güzel bir serpme kahvaltı beklemeyin. Kahvaltı tabağı şeklinde veriliyor.

Koza Bungalov gecelik konaklama bedeli; hafta içi 300 TL, hafta sonu 350 TL (bu fiyata değmez kesinlikle)

3- Hobbit Evler

Koca alanda toplamda 3 adet Hobbit Ev görebildim. Küçük tepeler oyularak içine yapılmış. Deniz kenarında bir noktaya konumlandırılmış. Koza Bungalovlar ile hemen hemen her şeyi aynı. Duş ve Wc için ortak alanları kullanıyorsunuz. Evlerin, daha doğrusu odaların içerisinde 2 kişilik bir yer yatağı var bir de dışarıda bir piknik masası… Başka hiç bir özelliği bulunmuyor. Aynı şekilde konaklama bedeline kahvaltı tabağı dahil.

Kışın gidecekler için Hobbit Evler ve Koza Bungalovlar doğru bir tercih olmayabilir. Çünkü içlerinde ısıtma sistemi ya da ısıtıcı bulunmuyor. O nedenle tedarikli gitmek faydalı olacaktır. Mayıs ayında bile hava oldukça serin olabiliyor.

Hobbir Evler gecelik konaklama bedeli; hafta içi 300 TL, hafta sonu 350 TL

4- Glamping Çadırı

Gelelim bir diğer popüler konaklama çeşidine. Alanda kumsala doğru konumlandırılmış 5 adet glamping çadırı bulunuyor. Beyaz yörük çadırı gibi olduğu için hemen dikkatinizi çekecektir. Çadırın içerisinde çift kişilik bir yer yatağı bir tane de kuzine soba bulunmaktadır. Kış ayları için sobanın olması avantaj olabilir. Ayrıca 2 adet sandalye ve masa da çadırla birlikte veriliyor.

Duş ve WC için yine ortak alanlar kullanılıyor. Konaklama bedeline kahvaltı dahil.

Glamping Çadırı gecelik konaklama bedeli; hafta içi 300 TL, hafta sonu 500 TL

5- Tiny House

Son zamanlarda sık sık karşınıza ‘Tiny House’ kelimesi çıkıyordur. Tiny House, aslında küçük ev anlamına gelmektedir. 2008-2012 yılları arası yaşanan küresel ekonomik kriz ile birlikte batı ülkelerinde gelişmeye başlayan bir mimari akımdır. Daha az masrafla, daha küçük evlerde, minimalist yaşam tarzını benimsemek olarak değerlendirebiliriz.

Bu akım özellikle turizm sektöründe de çok ön plana çıktı. Küçük ve şirin evler çok sayıda kişinin dikkatini çekmeyi başardı. Küçük ev seçeneklerinden biri de Sahil Kamp İstanbul’da bulunan yeni yapılmış Tiny House’lar. Çadır hayatını sevmeyen ve konforuna düşkünler ya da çocuklu aileler için iyi bir seçenek olabilir.

Toplamda 7 adet Tiny House mevcut. 45 m2’lik bir alana sahip ve 4 kişiye kadar konaklayabiliyorsunuz. 2 ayrı yatak odası, wc & duş ve ortak alanda oturma grubu bulunuyor. Ayrıca veranda, buzdolabı ve ısıtma sistemi de mevcut. Konaklama fiyatına kahvaltı dahil. Isıtma sistemi olması nedeni ile kış aylarında sorun yaşanacağını düşünmüyorum.

Tiny House gecelik konaklama bedeli; hafta içi 500 TL, hafta sonu 750 TL

Sahil Kamp İstanbul

6- Taş Ev

Konfor arayanlar için bir diğer seçenek de taş evler. 4 kişiye kadar konaklama yapabiliyorsunuz. Yine deniz manzaralı bir noktaya konumlandırılmış. İçerisinde 2 ayrı çift kişilik yatak mevcut. Wc & duş, oturma grubu, kalorifer, buzdolabı, veranda, şömine gibi imkanları mevcut. Ancak şömineyi yakmak için odunları para ile resepsiyondan satın almanız gerekiyor. Bana sorarsanız konaklama bedeline yakacak odun da dahil edilmeli, ekstra ücret alınmamalıydı.

Taş ev gecelik konaklama bedeli; hafta içi 600 TL, hafta sonu 750 TL

7- Villalar

Villa seçenekleri tam çocuklu ailelere uygun diyebilirim. Tüm imkanlar içerisinde mevcut. Standart bir evde bulunması gereken tüm özellikler bulunuyor. 4 kişiye kadar konaklama yapabiliyorsunuz. 2 ayrı yatak odası, mutfak, mutfak gereçleri, wc & duş, oturma grubu, kalorifer sistemi, bahçe, bahçe grubu hatta bazılarının içerisinde TV ve fırın da mevcut.

Villalar gecelik konaklama bedeli; hafta içi 500 TL, hafta sonu 800 TL

Sahil Kamp İstanbul’da Neler Yapılır?

 • Orman içerisinde 2.5 kilometrelik alanda yürüyüş yapabilirsiniz.
 • Geniş bir kumsalı mevcut, denize girebilirsiniz.
 • Bisiklet kiralayarak tura çıkabilirsiniz.
 • Yaklaşık yarım saat mesafede bulunan Şile merkeze ya da Saklıgöl’e gidebilirsiniz.
 • Atlas Girişimcilik‘in hayatı idame ettirme & doğada yaşam derslerine ve etkinliklerine katılabilirsiniz.
 • Macera Park’da keyifli bir gün geçirebilirsiniz.
 • Dalış eğitimleri alabilirsiniz ya da Discovery (keşif) dalışına katılabilirsiniz. Gerçekten eşsiz bir deneyim. Mutlaka denemelisiniz.
 • Eşsiz bir gün batımı manzarasında kahvenizi & çayınızı yudumlayarak keyif yapabilirsiniz.
 • Bir yanda deniz, bir yanda orman… Şehrin tüm karmaşasından uzaktasınız eh daha ne olsun 🙂
Sahil Kamp İstanbul – Sahilköy

Sahil Kamp İstanbul Notlarım

 • Bu kadar büyük alanı nasıl almış yahu? sorusunu her giden düşünüyordur benim gibi. 🙂 Hemen açıklayalım; burası özel bir işletme evet ama tesisin yer aldığı alan Orman Bakanlığı’ndan bir süreliğine kiralanmış.
 • Kendi çadırınız ile geldiyseniz gerçekten hafta sonu için muazzam bir yer. Ancak Hobbit evler, Koza bungalovlar ve glamping çadırlara bu fiyatları çok fazla bulduğumu söylemeden yazımı bitirmek istemedim. 🙂 Alın kendi çadırınızı kalın, çok daha mantıklı. Şartlar aynı, manzara aynı değişen tek şey verdiğiniz ücret.
 • Hafta sonları ve tatillerde çok kalabalık oluyor mutlaka rezervasyon yaptırmalısınız. Ya da erken gitmeye çalışın.
 • Otopark sorunu yok, otopark ücretsiz.
 • Güvenlik problemi yok.
 • Resepsiyon 24 saat açık.
 • Kendiniz yemek ile uğraşmak istemezseniz restoran bölümünde fiyatlar makul.
 • Tuvalet ve wc temiz. Sabun sürekli bulunuyor. Ancak tuvalet kağıdı problemi var. Yanınızda götürmek gerekebilir.
 • Yazın gidiyorsanız açık yüzme havuzu imkanı bulunuyor.
 • Araba ile 5 dakikalık mesafede Migros ve A101 bulunuyor. Alışveriş problemi yaşamıyorsunuz.
 • Kamp yapacaklar için ortak alanda buzdolabı ya da mutfak imkanı maalesef yok. En büyük eksi yönlerinden birisi bu diyebilirim.
 • Ateş yakmak için odunu para ile satın alabiliyorsunuz.
 • Mangal yakabilirsiniz. Eğer mangal yakamıyorsanız ücret karşılığı görevliler yakmanız yardımcı oluyorlar.
 • Tesisin alkol ruhsatı olmadığı için alkol satışı bulunmuyor. Dışarıdan getirilmesine de kimse karışmıyor.
 • Aydınlatma yetersiz olsa da mevcut.
 • Priz kullanımı için rezervasyona bildirmeniz gerekiyor.
 • Tesis evcil hayvan dostu.
 • Telefon ve internet çekiyor. Ancak wifi bulunmuyor.

 

İstanbul çevresinde kamp yeri arayanlar için muazzam bir seçenek diyebilirim. Bir tarafınız deniz, bir tarafınız orman. Aileniz ile, arkadaşlarınız ile ya da tek başınıza huzurlu bir kaç gün geçirebilirsiniz. Haydi ne duruyorsun hemen eşyalarını hazırla ve yola çık. 🙂 Sadece 1 saat mesafede huzura ve sakinliğe kavuşabilirsin. İstanbul ve çevresinde ücretsiz kamp alanları için tıklayabilirsiniz.

Sahil Kamp İstanbul hakkında daha fazla detay için burayı ziyaret edebilirsiniz.


'

Merhaba, beni Instagram'da takip etmeyi unutmayın: @kesinbiryerlerde

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error

Beni instagramdan da takip edebilirsiniz :)